„Mindig az első lépés a legnehezebb. Az első alkalom amikor először adod meg magad, amikor először mondod ki: igen, belátom szükségem van segítségre, nem boldogulok egyedül.”
L. Marie Adeline
Tisztelt Érdeklődő! Szeretnénk Önöknek bemutatni Intézményünk egyik szolgáltatását, mely segítséget nyújthat akár Önöknek, akár hozzátartozójuknak a későbbiek során.
Pszichiátriai ellátás
Nappali ellátás:
A nappali ellátás elsősorban, a saját otthonukban élők részére a szociális, egészségi és mentális állapotuknak megfelelő napi életritmust biztosító szolgáltatást nyújt. Lehetőséget ad a napközbeni tartózkodásra, társas kapcsolatokra, az alapvető higiéniai szükségletek kielégítésére, valamint meleg élelem igénylésére, illetve elfogyasztására.
A nappali ellátási forma fontos eleme a szolgáltatás preventív hatása, hiszen az egyéni szükségletekre alapozott hosszabb távú szociális és mentális gondozással, az életvitel, életvezetés segítésével, a személyiség fejlesztésével, a közösség erejével megelőzhető, hogy a problémával küzdő egyre inkább izolálódjon, állapota rosszabbodjon.
A nappali ellátásban elsősorban azon pszichiátriai betegek részesülhetnek, akik a BNO 10 kódkönyv szerint F20-29, F31-33 diagnózissal rendelkeznek.
Azokat a személyeket látjuk el, akik:
-
tizennyolcadik életévüket betöltött, fekvőbeteg-gyógyintézeti kezelést nem igénylő pszichiátriai betegek,
-
a saját otthonukban élő, nem akut veszélyeztető állapotú pszichiátriai betegek, akiknek a betegsége ambuláns szakellátás mellett egyensúlyban tartható, és akik életvitelükben, szociális helyzetük javításában igényelnek segítséget,
A nappali ellátást nyújtó intézmény szolgáltatásai különösen:
- munkavégzés lehetőségének szervezése,
- életvitelre vonatkozó tanácsadás, életvezetés segítése,
- konzultáció,
- igény szerinti meleg élelem biztosítása,
- szabadidős programok szervezése,
- szükség szerint az egészségügyi alapellátás megszervezése, a szakellátásokhoz való hozzájutás segítése,
- hivatalos ügyek intézésének segítése,
- speciális önszerveződő csoportok támogatása, működésének, szervezésének segítése.
Az ellátottak számára egyéni igények és képességek alapján különböző tevékenységeket kínálunk:
-
Kreatív foglalkozások: a különböző technikák (rajzolás-festés, montázs, kollázs készítés, termések felhasználása, bábok készítése, gipszöntés, üvegfestés, gyöngyfűzés) alkalmazása fejleszti a résztvevő kreativitását és általános készségeit, alkalmas arra, hogy érzelmi állapotokat jelenítsen meg.
-
Mozgásfoglalkozások: kondicionáló terem használata – bordásfal, szobakerékpár, súlyzók, játékos torna, szabadidős játékok, jóga. A sport hozzájárul a kiegyensúlyozott életvitel kialakításához, feszültségoldáshoz. A mozgások tervezésénél igyekszünk betartani a fokozatosság elvét.
-
Irodalmi, zenés foglalkozások: különböző irodalmi művek feldolgozása, felolvasás, zeneművek hallgatása, az élmények megbeszélése, színjátszó-csoport működtetése. Ez a foglalkozási forma gyarapítja az ismereteket, szélesíti a látókört, pozitív mintát ad.
A szolgáltatás munkanapokon 8.00 órától 16.00 óráig érhető el.
Az ellátás igénybevétele térítési díj köteles. A személyi térítési díj mértéke az ellátott jövedelme alapján kerül megállapításra!
A Pszichiátriai Betegek Nappali Ellátása az ellátottak és hozzátartozóik számára elérhető:
személyesen/ levélben: Sopron, Uszoda u. 9.
telefonon: 20/503-1802
e-mail-en: pbne@soszi.hu
honlap: www.soszi.hu
A közösségi pszichiátriai ellátás:
A közösségi pszichiátriai gondozás elsősorban a krónikus pszichiátriai zavarokkal élő személyeket célozza meg, akik folyamatos gondozást, segítést igényelnek.
Célja, hogy a pszichiátriai beteg kliens, a segítők közreműködésével a mindennapi élethez szükséges készségeit megtartsa, fejlessze, továbbá konfliktusait, problémáit a szociális környezetét megtartva legyen képes rendezni. Ide tartoznak azon szolgáltatások, melyek a megkereső munkát, a különböző ellátások felé megjelenő motiválást segítik elő.
Célja az ellátást igénylő személy minél további megtartása az eddigi életterében. Segítség, illetve támogatás nyújtása a kliens és szűkebb környezete részére. Ebben a speciális ellátási típusban a különböző szociális segítségnyújtáson túl (étkeztetés megszervezése, segéllyel kapcsolatos ügyintézés), a megkereső programok, az életviteli készségek fejlesztése, a szabadidő hasznos eltöltésének strukturálása, az ellátott egészségügyi ellátással való kapcsolatának követése, kapcsolattartás más szolgáltatási intézménnyel, re-integráció.
A szolgáltatás célcsoportjába nem csak a problémával küzdő személy, hanem közvetlen családja is beletartozik.
A közösségi pszichiátriai gondozás céljai közé tartozik a tartós intézeti elhelyezés megelőzése (közösségi integráció fenntartása), az érintett gondozásában, illetve rehabilitációjában az intézményes lehetőségekkel szemben, a természetes segítők aktív közreműködését, és az egyéni megoldásokat preferálja.
A közösségi ellátás feladata:
A közösségi pszichiátriai ellátás keretében olyan speciális alapellátási feladatot látunk el, mely a pszichiátriai betegek számára lakókörnyezetükben nyújt segítséget. A közösségi ellátás azokat a pszicho-szociális gondozási módszereket alkalmazza, melyek a család segítő erejére építenek, úgy, hogy közben segítenek a családi terhek csökkentésében, s a legeredményesebb szolgáltatást nyújtják a kliens számára.
A közösségi erőforrások, az ellátott közvetlen lakókörnyezetében megtalálható mindazon humán segítő erőforrás, amelyeket az ellátott személy a gondozás során igénybe vehet. Ezen természetes erőforrások maguk a családtagok, formális és informális segítők, önkéntesek.
Ez a speciális ellátási forma a különböző szociális segítségnyújtáson túl, tehát az ellátott életterében nyújt komplex segítséget. Mindez magába foglalja az ellátott testi és pszichés állapotának javítását, az életviteli készségeinek fejlesztését, a mindennapok során jelentkező problémák feltárását és az abból adódó konfliktusok feloldását, a szabadidő hasznos eltöltésének strukturálását, valamint az egészségügyi ellátáshoz való hozzásegítését és kapcsolattartását más szolgáltatási intézménnyel.
A közösségi pszichiátriai szolgáltatás során a betegség különböző fokozataira jellemző korai figyelmeztető tünetek felfedezhetővé válnak, így azok súlyosbodása, kialakulása esetén lefolyása kevesebb problémát jelenthet a kliens, illetve szociális környezete számára – melyre törekszünk.
A közösségi ellátás a következő szolgáltatásokat biztosítja:
-
a készségek, képességek felmérése, életviteli készségek fejlesztése, megtartása,
-
az egyén pszichiátriai betegségének ismeretében az állapotváltozás követése, s a változásnak megfelelően szakmai segítségnyújtás, beavatkozás,
-
az ellátott személy és a család számára felvilágosítás nyújtása és a jobb megértés biztosítása, az adott mentális betegségről, a gyógyszeres és egyéb terápiákról, azok céljairól, eszközeiről és lehetőségeiről, egyéni esetkezelés alkalmával az egyéni célok elérése érdekében a problémák feltárása, és azok megoldásának elősegítése,
-
az ellátott személy rehabilitálása korábbi környezetébe,
-
információ nyújtása az ellátott számára az ellátórendszerek különböző szolgáltatásairól,
-
szabadidő hasznos eltöltésének strukturálása, az ellátott egyéni szükségletei alapján egyéb szolgáltatásokhoz való hozzáférési lehetőségek biztosítása (nyugdíjas klub, rendezvények, stb.).
Az ellátás igénybevételének módja:
Az ellátás igénybevétele önkéntes, és térítésmentes!
Az ellátás az igénylő kérelmére történik, ha az igénylő cselekvőképtelen, a kérelmet a törvényes képviselő terjeszti elő.
A pszichiátriai betegek közösségi gondozása és az igénybevevők közötti kapcsolattartás a következő módon történik:
személyesen: Sopron, Uszoda u. 9.
telefonon: 20/503-1802
e-mail-en: pbne@soszi.hu
honlap: www.soszi.hu
Bővebb információ kérhető, mindkét szolgáltatással kapcsolatosan:
Pruzsinsky-Nyiri Barbara szakmai egységvezetőtől, a 0630-725-1881-es telefonszámon.
Őszintén remélem, hogy honlapunk megfelelő információt nyújt a személyes kapcsolat felvételére, tájékozódásra Önnek arról a szolgáltatási formáról, ami leginkább megoldást jelent a problémájára.