A nagy hőségben nem árt az óvatosság, és néhány biztonsági szabály betartása. A Soproni Szociális Intézmény védőnői most összeszedték a gyerekek körében leggyakoribb nyári betegségeket, amelyek egy kis odafigyeléssel könnyen megelőzhetőek.
Tipikus nyári betegségek
Gyomor-bélfertőzések
A melegben gyakran fordulnak elő ételmérgezések és hányással, hasmenéssel járó fertőzések. Általában enyhe lefolyásúak, pár nap alatt maguktól gyógyulnak. A higiénés szabályok szigorú betartásával jó részük megelőzhető. A legfontosabb tünet a hányás, a hasmenés és a gyomorfájás.
Tippek: A kényes, könnyen romlandó ételeket (pl. tejtermékek, halak) mielőbb tegyük hűtőbe, hogy elkerüljük a lehetséges betegséget. Azonban, ha már kialakult a fertőzés, akkor elengedhetetlen a folyadékpótlás. Itt elsősorban a rehidráló, elektrolitokat pótló, lehűtött folyadékkal gyakori, kis mennyiségben itassuk a gyerekeket, kortyonként vagy szívószállal. Fontos, hogy a hányás után 1 órával próbáljuk meg megetetni, megitatni gyermekünket. Ha távolabbi országba utazunk, lehetőleg ne fogyasszunk csapvizet. A gyakori kézmosással pedig elkerülhető egy esetleges szalmonella baktériumának szájba jutása.
Napszúrás, napégés
Próbáljunk minél kevesebbet tartózkodni a szabadban a déli órákban és a magas UV sugárzás idején. Ez vonatkozik a strandokra, vízpartokra is, bármennyire is jólesik a hűsítő vízben lubickolni.
Tipp: A sétákat időzítsük a késő délutáni, kora esti időszakra. Amennyiben kültéren vagyunk, úgy ne töltsünk huzamosabb időt a tűző napon, keressünk árnyékos, félárnyékos helyet. Akár kirándulunk, játszóterezünk, akár vízparton vagyunk, védjük a bőrfelületeket világos és szellős ruhadarabokkal, adjunk gyermekünkre kalapot, valamint napszemüveget, és rendszeresen kenjük be a bőrét magas faktorszámú fényvédő készítményekkel. A napszúrás akár nagyon magas lázzal, hányással, fejfájással, sőt eszméletvesztéssel is járhat. Hőguta gyanúja esetén feltétlenül vidd a kicsit orvoshoz.Az élénk bőrpír szinte észrevétlenül jön létre. Súlyos esetben hólyagok is képződhetnek, fájdalmassá válik az érintett bőrterület, illetve leégés után rossz közérzet vagy hányinger is tapasztalható. A félárnyékos helyeket bokrok, fák árnyékában találjuk. Ezért esténként vizsgáljuk át tüzetesen a gyermekünk egész testét, hajas fejbőrét és ha kullancsra bukkanunk, távolítsuk el kullancs-kanállal vagy csipesszel. Soha ne hagyjuk gyermekünket a forró autóban üldögélni, még rövid ideig sem, mert könnyen hőgutát kaphat vagy kiszáradhat. Utazáskor, autóúton is legyen nálunk hőálló palackban ivóvíz.
Felfázás
A tűző napon fekve nagyon jól esik a testünkön a vizes fürdőruha, ugye? Ezt az érzést mindenki ismeri, azonban a vizes textíliák is veszélyeket rejtegetnek.
Tipp: A lehető leghamarabb váltsanak a gyerekek száraz ruhára, vagy törölközzenek meg alaposan.
A kánikula alatt az egyik legfontosabb a folyadékpótlás, lédús zöldségek, gyümölcsök, cukormentes limonádé fogyasztása. A forróság az étkezésünkre is kihat, így kerüljük a zsíros, fűszeres, nehezen emészthető ételeket és a cukrozott üdítőitalokat. Ahogy a túlhűtött klíma is kerülendő, mivel hamar megfázhat a család.