Sokat hallunk manapság az egészséges életmód fontosságáról, azonban sokan ilyenkor csak a táplálkozásra gondolnak. Gesztesi Barbara védőnő ennél sokkal tovább ment előadásában, ahol azt is kifejtette, hogy például milyen fontos az alvás az egészség megőrzése céljából.
ÉTKEZÉS
Az első és legfontosabb a rendszeres étkezés és az étkezési idők betartása, ugyanis a gyomrunknak is pihennie kell.
Tudták, hogy hányszor kell megrágni egy-egy falat ételt?
Akár 30-szor is érdemes megrágni minden falatot, ugyanis az emésztés már a szájba elkezdődik. Az alapos rágás segíthet abban, hogy minden tápanyag optimálisan szívódhasson fel az emésztés során, ugyanis a finomra aprított ételeket a nyál elkezdi elemeire bontani.
De mit is kell ennünk?
Sok zöldséget és gyümölcsöt, lehetőleg a legtöbb esetben nyersen, ugyanis az elmúlt években kevés nyers dolgot fogyaszt egy átlagember. Az étkezésben a lényeg a változatosság, és az, hogy semmilyen alapanyagot ne vigyünk túlzásba.
Az állandó nassolás probléma. Sokszor és sokan vagyunk hajlamosak beleesni abba a hibába, hogy csokoládét, csipszet, cukros üdítőket fogyasztunk rendszeresen. Amennyire lehet, ezeket kerülni kell.
A folyadékpótlás is hozzájárul az egészségünk megőrzéséhez: napi 2 liter víz elfogyasztása az ajánlott.
AMIT A MINDENNAPOKBAN TEHETÜNK
A megfelelő tisztálkodás és fogmosás is az egészségünket védi, ugyanis a bőrünk az első számú védelmi rendszerünk, a fogainknak pedig az étkezésekben van hatalmas szerepe.
A mozgást sem szabad kifelejteni a sorból, ugyanis már egy kisebb sétával is sokat tehetünk az egészségünkért. A sport időskorban nehezebben megvalósítható, így Gesztesi Barbara a séta és a gyógytorna fontosságát emelte ki előadásában. Kiemelkedő fontosságú a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás is az egészség szempontjából. A védőnő hozzátette, fontos lenne a káros szenvedélyek mellőzése, vagyis kerülendő például alkoholfogyasztás, dohányzás és kábítószerfogyasztás. Nem utolsó sorban: a szellemi egészséget a pozitív gondolkozással lehet megőrizni a legkönnyebben.
Védőnőink az előadás után az időseknek vércukorszintet, vérnyomást, testzsír százalékot, illetve véroxigénszintet is mértek.
A programon résztvevő idősek közül szinte mindenki élt a lehetőséggel, és részt vett a kínált szűréseken.