A cseppfertőzéssel terjedő vírusok melegágya az őszi időjárás, és a hosszan, egy légtérben tartózkodás is elősegíti a szaporodásukat, a kórokozók átadását. Közösségi betegségek szempontjából leginkább a bölcsődés és a kis óvodás korosztály veszélyeztetett, ugyanis nekik még nem erősödött meg teljesen az immunrendszerük.
Az őszi időszakban a leggyakoribbak a felső légúti – többnyire vírusos eredetű – fertőzések. Ezek általában enyhe tüneteket, például orrfolyást, orrdugulást, torokfájást, hőemelkedést, levertséget okoznak.
Mit tehetünk az ilyen betegségek ellen?
Fontos az immunrendszer megerősítése. Az ősz beköszöntével nemcsak a hőség szűnik meg, hanem sokkal kevesebb napfényhez, vagyis D-vitaminhoz jut szervezetünk. Ezért érdemes odafigyelni a szervezet vitamin- és ásványi anyag igényeinek biztosítására, gyümölcsök fogyasztására és a megfelelő folyadék bevitelre. Az étrend legyen minél változatosabb, színesebb.
A megelőzésnél azonban nem elég az étkezésre és az immunrendszerre odafigyelni: hanem elengedhetetlen néhány higiéniás szabály megtanítása gyermekeinknek.
Nagyon fontos a megfelelő higiénés szabályok megtanítása gyermekeinknek, és azok alkalmazása.
- fontos a rendszeres, alapos szappanos-meleg vizes kézmosás,
- zsebkendőbe köhögés/tüsszentés
- helyes orrfújási technika megtanítása
- használt zsebkendő eldobása lehetőség szerint zárt szemetesbe
A napi friss levegőn való mozgás is elengedhetetlen az immunrendszerünk helyes működéséhez, de ügyeljünk a réteges öltözködésre. Ugyanis ebben az időszakban fennáll a húgyúti fertőzések és a felfázás lehetősége is.